Zdravje je osnova za dobro in uspešno življenje in delo tako za posameznika kot za organizacijo. Skrb za ohranjanje in izboljševanje zdravja zaposlenih je še kako pomembna, saj so zdravi in zadovoljni zaposleni, ki delajo v varnem in spodbudnem delovnem okolju produktivnejši in ustvarjalnejši, redkeje zbolijo in redkeje odhajajo v bolniški staž ter ostajajo zvesti organizaciji oz. delodajalcu.
Delodajalce k temu spodbuja tudi zakon (ZVZD-1, Ur. list RS, št. 43/11), ki jim nalaga tako dolžnost zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu kot tudi dolžnost načrtovanja in izvajanja promocije zdravja na delovnem mestu. Uspešnost pri tem pa je v prvi vrsti odvisna od kakovostnega načrtovanja in sodelovanja/vključevanja zaposlenih ter njihovih predstavništev – predvsem svetov delavcev, ki imajo na tem področju ključno vlogo in pristojnosti.
Skupni interes oz. sodelovanje delodajalcev in zaposlenih je še posebej nujno pri načrtovanju ter izvajanju programov promocije zdravja pri delu, katere osnovni namen je izboljševanje splošnega zdravja zaposlenih. Žal je v Sloveniji le malo ljudi usposobljenih za načrtovanje in izvajanje programov promocije zdravja pri delu, kar je izjemna priložnost in izziv za vsa delavska predstavništva v podjetjih, da prevzamejo aktivnejšo vlogo pri načrtovanju in izvajanju potrebnih ukrepov za večjo blaginjo zaposlenih.
Zato bomo na tokratnem izobraževanju z delavnico predstavili najpomembnejše korake oz. praktični pristop k izdelavi načrta promocije zdravja pri delu, pri čemer bomo še posebej izpostavili proaktivno vlogo svetov delavcev in sindikatov.
Iz zakonodaje:
»Skupno posvetovanje med svetom delavcev in delodajalcem predstavlja dolžnost delodajalca, da seznani svet delavcev o predvidenih odločitvah glede statusnih in kadrovskih vprašanj ter glede vprašanj varnosti in zdravja delavcev pri delu, se z njim posvetuje in si prizadeva za uskladitev stališč.« (92. člen ZSDU; Ur. list RS št. 42/07)
»Delodajalci in delavci oziroma njihovi predstavniki se morajo o vprašanjih varnosti in zdravja pri delu medsebojno obveščati, skupno posvetovati ter soodločati v skladu s tem zakonom in predpisi o sodelovanju delavcev pri upravljanju.« (13. člen ZVZD-1)
»Delodajalec mora promocijo zdravja na delovnem mestu načrtovati ter zanjo zagotoviti potrebna sredstva, pa tudi način spremljanja njenega izvajanja.« (32. člen ZVZD-1)