Z velikim veseljem vas tudi letos vabimo, da se udeležite osrednjega strokovnega dogodka našega združenja. Dvodnevni oktobrski posvet bo priložnost, da se skupaj pogovorimo o tem, kako nasloviti aktualne izzive, s katerimi se srečujemo sveti delavcev. Tekom posveta bomo oblikovali priporočila za delovanje svetov delavcev, ki bodo predstavljali del strategije vašega delovanja v naslednjem kratkoročnem in srednjeročnem obdobju.
Vsebina:
I. Spodbujanje nadaljnjega razvoja sistema delavske participacije v Sloveniji
II. Izzivi na trgu dela: pomanjkanje zaposlenih in vloga svetov delavcev
III. Pravica do odklopa – priporočila za sprejem ukrepov delodajalca in smernice za svete delavcev
Posvet bomo otvorili s temo, ki je za nas strateško ključna – z razpravo o aktualnih načrtih in aktivnostih Vlade RS za nadaljnji razvoj delavske participacije v Sloveniji. Z nami bosta visoka vladna predstavnika, s katerima se bomo pogovarjali o zakonodaji, ki se tiče udeležbe delavcev pri dobičku, delavskega lastništva podjetij in sodelovanja delavcev pri upravljanju.
Prvi dan posveta bo osredotočen na pomanjkanje ustrezno usposobljene delovne sile. Vaša prisotnost na posvetu bo priložnost, da se poglobimo v vprašanja, kot so vključevanje novih zaposlenih, ustvarjanje delovnih pogojev, ki spodbujajo zaposlovanje, in odgovorno ravnanje s kadrovskimi viri. Sveti delavcev moramo aktivno sodelovati pri oblikovanju teh procesov, saj lahko prav mi vzpostavimo most med vodstvom in zaposlenimi, kjer bosta vključevanje in medsebojno razumevanje ključna.
Ob koncu strokovnega dela prvega dne bo kot vedno sledilo tudi prijetno skupno druženje udeležencev ob dobri hrani in pijači.
Izredno zanimiv bo tudi drugi dan, ki bo prinesel vpogled v eno izmed najbolj aktualnih in pomembnih tem za vse zaposlene – pravico do odklopa. To vprašanje presega zgolj pravne okvire in se dotika bistva delovnih razmerij v današnjem času. V času nenehne dosegljivosti in hitro spreminjajočih se delovnih pogojev, postaja pravica do odklopa ključna za zagotavljanje dobrega počutja zaposlenih.
Ad I: Spodbujanje nadaljnjega razvoja sistema delavske participacije v Sloveniji
Razvoj delavske participacije je ključen korak k bolj pravični, produktivni in trajnostni gospodarski ureditvi. Delavska participacija krepi vlogo zaposlenih v podjetjih ter omogoča večjo stopnjo odgovornosti, motivacije in pripadnosti. Ta pristop ne pomeni zgolj boljše poslovne uspešnosti, temveč tudi večjo socialno kohezijo in manjše družbene neenakosti. Oblike delavske participacije, kot so udeležba delavcev pri dobičku, delavsko lastništvo podjetij in sodelovanje delavcev pri upravljanju, so ključni stebri tega procesa. Vse tri oblike delavske participacije zmanjšujejo tradicionalno hierarhično strukturo med lastniki in delavci ter prispevajo k bolj demokratičnemu upravljanju, obenem pa delujejo tudi kot instrument za zmanjšanje konfliktov med vodstvom in delavci, saj se interesi obeh skupin združijo v doseganju skupnega cilja – uspešnosti podjetja.
Z vabljenima gostoma – državnim sekretarjem na MGRT g. Matevžem Frangežem in sekretarjem Strateškega sveta za gospodarstvo dr. Jernejem Štromajerjem, bomo razpravljali o aktualnih aktivnostih in načrtih vlade za razvoj delavske participacije, ki krepi ekonomsko demokracijo in omogoča delavcem, da postanejo ključni deležniki pri oblikovanju prihodnosti podjetij in širše družbe. Nato se bomo posvetili noveli ZSDU. Na podlagi odločitve našega združenja oktobra lani smo pripravili predlog novele ZSDU in jo maja letos (2024) oddali vsem trem koalicijskim poslanskim skupinam. Pripombe, ki smo jih na besedilo novele prejeli od vas, članov združenja, pa tudi spremembe zaradi iskanja podpore sindikalnih central, terjajo ponoven razmislek in skupen konsenz na predlagane rešitve.
Ad II: Izzivi na trgu dela: pomanjkanje zaposlenih in vloga sveta delavcev
Trg dela se nenehno spreminja, mednarodna konkurenčnost pa zahteva, da podjetja prilagajajo svoje strategije zaposlovanja. Sveti delavcev imamo v tem procesu posebno odgovornost. Naša naloga ni zgolj zaščita interesov zaposlenih, temveč tudi zagotavljanje, da podjetja uspešno odgovarjajo na te spremembe. Prav sveti delavcev lahko prispevamo k ustvarjanju takšnega delovnega okolja, ki je privlačno za mlade delavce, ter s tem prispevamo k dolgoročnemu uspehu podjetij.
Zaradi vedno bolj izrazitega pomanjkanja delovne sile se vloga svetov delavcev širi in postaja še bolj pomembna. Vaša prisotnost na posvetu bo priložnost, da se poglobimo v vprašanja, kot so vključevanje novih zaposlenih, ustvarjanje delovnih pogojev, ki spodbujajo zaposlovanje, in odgovorno ravnanje s kadrovskimi viri. Sveti delavcev moramo aktivno sodelovati pri oblikovanju teh procesov, saj lahko prav mi vzpostavimo most med vodstvom in zaposlenimi, kjer bosta vključevanje in medsebojno razumevanje ključna.
Prvi dan posveta pa bo tudi priložnost za izmenjavo izkušenj in oblikovanje novih idej v zvezi s tem, kako v svete delavcev pritegniti mlajše kolege. Za svete delavcev je ključno, da pomladijo svoje vrste in privabijo nove člane, ker to prinaša sveže ideje, novo energijo ter boljše razumevanje sodobnih izzivov, s katerimi se soočajo podjetja in delavci. Mlajše generacije pogosto prinašajo večje poznavanje novih tehnologij in nove inovativne pristope. Vključevanje novih članov tudi zagotavlja kontinuiteto delovanja sveta delavcev ter preprečuje stagnacijo in zaprtost v ustaljene prakse. Na ta način svet delavcev ostaja relevantna, dinamična in učinkovita institucija za zastopanje interesov vseh zaposlenih.
Ad III: Pravica do odklopa – priporočila za sprejem ukrepov delodajalca in smernice za svete delavcev
Pravica do odklopa ni le pravica, temveč postaja nuja v sodobnem delovnem okolju. Vloga svetov delavcev pri snovanju ukrepov podjetij za zagotavljanje te pravice je ključna. Z našim poznavanjem stanja »na terenu« smo za delodajalce tisti sogovornik, ki lahko te ukrepe sooblikuje tako, da bodo delavci z njimi zadovoljni. Delavski predstavniki namreč najbolje razumemo potrebe in izzive zaposlenih, naša vključenost pa zagotavlja, da ti ukrepi niso enostranski in da upoštevajo resnične delovne razmere, kot so narava dela in ravnovesje med zasebnim in poklicnim življenjem. Sodelovanje svetov delavcev že v fazi snovanja teh ukrepov pripomore k bolj pravičnim in učinkovitim rešitvam. Prav tako je vloga svetov delavcev pomembna pri uveljavljanju te pravice. V nasprotju z zgolj formalnim sledenjem zakonskim določilom smo namreč prav sveti delavcev tisti, ki lahko zagotovimo, da se pravica do odklopa učinkovito uresničuje v praksi in s tem vzpostavi ravnovesje med delovnim in zasebnim življenjem zaposlenih.
*************************
Tako prvi kot drugi dan bomo s skupnim sodelovanjem, izmenjavo izkušenj in razpravo oblikovali priporočila za delovanje svetov delavcev na obravnavanih področjih v prihodnjem kratkoročnem in srednjeročnem obdobju, ki bodo prispevali k bolj zdravemu in uravnoteženemu delovnemu okolju. Zato vas vabim, da se nam pridružite v čim večjem številu. Vaša prisotnost je pomembna, vsakega posebej in vseh skupaj, saj bomo le z aktivnim sodelovanjem vseh članov svetov delavcev lahko dosegli konkretne spremembe, ki bodo v korist vsem zaposlenim.
Kot običajno pa bo seveda naše druženje namenjeno tudi medsebojnemu spoznavanju, povezovanju in izmenjavi izkušenj med člani svetov delavcev iz celotne Slovenije, kar je prav tako eden od pomembnih ciljev delovanja združenja.
dr. Elizabeta Zirnstein
Generalna sekretarka ZSDS