Učinkovit nadzor nad izvajanjem zakonov, kolektivnih pogodb in drugih predpisov s področja delovnih razmerij ter varnosti in zdravja pri delu je zagotovo ena najpomembnejših funkcij svetov delavcev (87. člen ZSDU). Hkrati pa imajo tudi sindikati na tem področju izjemno močno vlogo, predvsem na področju delovnih razmerij (ZDR-1) in kot partnerji v kolektivnih pogajanjih.
V Sloveniji imajo zaposleni v marsikaterem podjetju resne težave s spoštovanjem delovnopravne zakonodaje, kar razkrivajo tudi podatki delovnih inšpektorjev. Takšne razmere pa zahtevajo še dodatno angažiranje, tako svetov delavcev kot sindikatov, za bolj učinkovito preprečevanje zlorab zakonodaje ter varstvo pravic zaposlenih.
Skrb za pravno varnost delavcev je namreč eno tistih področij, pri katerih je sodelovanje svetov delavcev in podjetniških sindikatov »z roko v roki« še posebej pomembno. Čeprav gre za področje, kjer se vloge in zakonske pristojnosti obeh delavskih predstavništev v podjetjih močno prepletajo – predvsem dopolnjujejo in nadgrajujejo – pa brez medsebojnega sodelovanja nihče ne more biti optimalno učinkovit.
Zato je glavni namen tega strokovnega izobraževanja: celovito pregledati kakšna (ne)formalna orodja imajo na razpolago sveti delavcev in sindikati na področju varstva pravic delavcev. Več časa bomo namenili tudi konkretnim vprašanjem udeležencev glede problemov, ki jih doživljajo v praksi.
Pričetek
8:30 dopoldne
9. februarja, 2023
Predvideni zaključek
3:15 popoldne
9. februarja, 2023
Naslov
URBAN RING Hotel Ljubljana, Dolenjska cesta 242c