Vse večje zahteve lastnikov kapitala po njegovi donosnosti na marsikdaj nesprejemljive načine vrednoti delo delavcev, ali če želite drugače »človeški kapital«. Na ravni EU potekajo raznovrstne razprave, nekatere so že rodile konkretne dogovore, kot na primer Direktiva EU 2022/2041 Evropskega parlamenta in sveta o ustreznih minimalnih plačah v EU in direktiva EU 2023/970 Evropskega parlamenta in sveta o krepitvi uporabe načel enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje.
Ob tem pa so vse glasnejše zahteve po sprejemu Direktive o obvezni skrbnosti človekovih pravic in odgovornem poslovnem ravnanju in Novi družbeni pogodbi za okrevanje in odpornost, katere cilj je določitev spodnje meje splošnega jamstva za delo za vse delavce.
V luči novih zahtev in spoznanj se mora prilagajati tudi delo delavskih predstavnikov, tako Svetov delavcev kakor tudi sindikatov. O izboljšanju položaja delavcev ni mogoče govoriti, če se ne dotaknemo organiziranosti delavskih predstavnikov in njihovega delovanja.
Primarni namen tokratnega izobraževanja je torej poiskati odgovor na vprašanje kako pristopiti k izvajanju veljavne zakonodaje, kaj oziroma kako in koga »ščititi«? Vsako delovanje delavskih predstavnikov poteka vedno v okviru pravnega reda države, zato v našem primeru sledi predstavitev spremenjene zakonodaje na področju delovnega prava (ZDR, Zakon o evidencah ) . Za zaključek pa še predstavitev dveh novo sprejetih Direktiv.