Cilj izobraževanja je udeležencem omogočiti neposreden vpogled v delovanje sistema varnosti in zdravja pri delu (VZD) v podjetju konkretnem podjetju ter spoznavanje dobrih praks upravljanja tega področja. Poudarek bo na vlogi sveta delavcev pri oblikovanju trajnostne varnostne kulture, ki je ključnega pomena za uspešno poslovanje podjetja.
Svet delavcev ima eno najpomembnejših vlog v podjetjih – skrb za varnost in zdravje zaposlenih pri delu. Varnost in zdravje nista zgolj zakonska obveznost, ampak temeljna človekova pravica, ki neposredno vpliva na kakovost delovnega življenja vsakega posameznika. Pri zagotavljanju teh osnovnih pogojev, svet delavcev igra ključno vlogo kot varuh interesov zaposlenih.
Direktiva EU 89/391/EGS in slovenski Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) jasno določata, da morajo biti delavci in njihovi predstavniki v podjetjih aktivno vključeni v vse faze upravljanja varnosti in zdravja pri delu. Po zakonodaji imate kot člani sveta delavcev možnost ne le sodelovati pri pripravi ocene tveganja, ampak tudi samoiniciativno predlagati ukrepe za izboljšanje varnosti in zdravja pri delu.
Zakaj je to pomembno? Vaša vloga pri zagotavljanju varnosti in zdravja na delovnem mestu neposredno vpliva na kakovost življenja delavcev. Varnostni ukrepi, ki jih pomagamo oblikovati, preprečujejo poškodbe, zdravstvene težave in celo reševanje življenj. Učinkovita vključitev sveta delavcev v procese VZD ne zagotavlja le boljših delovnih pogojev, temveč tudi krepi zaupanje zaposlenih in izboljšuje delovno okolje.
Praksa kaže, da vsak evro, vložen v varnost in zdravje pri delu, podjetju prinese dvojno korist – v obliki zmanjšanih izostankov z dela, višje produktivnosti in večje zadovoljstvo zaposlenih. To je področje, kjer lahko svet delavcev pokaže svojo največjo vrednost in učinek, ne le z vidika delavcev, ampak tudi za uspeh podjetja kot celote.