Ta tema vsebuje 2 odgovora, ima 1 glas, in jo je nazadnje posodobil/a Zoran Fijavž – Unitur d.o.o. 3 let, 11 mesecev nazaj.
-
AvtorPrispevki
-
Bojan Kolarič – Paloma d.d.Zdravo vsem,
pri nas v Palomi – in kolikor mi je znano tudi v nekaterih drugih podjetjih znotraj združenja – se še vedno srečujemo z evidentno vsakoletno kršitvijo določbe prve alineje 95. člena ZSDU, ki zahteva, da mora delodajalec pridobiti soglasje sveta delavcev glede odločitev v zvezi z
»- osnovami za odločanje o izrabi letnega dopusta in odločanje o drugih odsotnostih z dela,«
kar v bistvu seveda pomeni »letni delovni koledar« (drugačna logična razlaga te določbe je po stališčih ZSDS v bistvu sploh nemogoča, s čimer se osebno v celoti strinjam). Še poseben problem, ki običajno povzroči hudo nezadovoljstvo zaposlenih, je seveda, če so s tem koledarjem kot »delovni dnevi« s strani delodajalca samovoljno določeni tudi dnevi, ki so po zakonu dela prosti.
V Palomi smo letos kot SD pri nas to odločitev delodajalca (tj. letni delovni koledar) spet dobili zgolj »v vednost« namesto »v soglasje«. Zanima me, kako je s tem v drugih podjetjih znotraj združenja in kako ste – če ste – ukrepali v primeru kršenja te soodločevalske pristojnosti SD s strani delodajalca?
Hvala vam za vaše izkušnje že vnaprej in lep pozdrav,
Bojan Kolarič,
predsednik SD Paloma d.d.
Mato Gostiša – ŠCIDZdravo,
naj v podkrepitev trditve kolega Kolariča, da je po določbi 95. člena ZSDU za sprejem “letnega delovnega koledarja” potrebno predhodno soglasje sveta delavcev, povzamem odgovor na tovrstno vprašanje, ki je objavljen na tej spletni strani v rubriki Koristne informacije/Zbirka vpršanj in odgovorov iz prakse za prakso/Letni delovni koledar in svet delavcev (https://www.delavska-participacija.com/koristne-informacije/vprasanja/letni-delovni-koledar-in-svet-delavcev/), in v katerem je to stališče ZSDS tudi podrobneje pravno argumentirano. Ker iz prakse večkrat dobivam signale, da je ta določba s strani delodajalcev pogosto kršena, bi tudi mene zelo zanimale izkušnje čim večjega števila članov ZSDS v zvezi s tem.
* * *
Vprašanje:
Tudi za prihodnje leto delodajalec predlaga delovni koledar za 355 delovnih dni. Sindikati tako kot vsako leto ne podpirajo takšnega koledarja, vendar je bil doslej vedno uveljavljen. Tokrat bodo sindikati zahtevali, da so državni prazniki dela prosti dnevi. Zanima me kaj lahko sploh storimo v zvezi z delovnim koledarjem oz. kaj lahko stori svet delavcev?
Odgovor:
Ključnega pomena je predvsem vprašanje, kaj razumeti pod pojmom »letni delovni koledar«, ki ga sicer zakonodaja v takšni obliki neposredno ne uporablja. Vsebina tega pojma je smiselno zajeta v institutu »letnega razporeda delovnega časa«, urejenega v določbi 2. odstavka 148. člena ZDR-1, ki se glasi: »(2) Pred začetkom koledarskega oziroma poslovnega leta delodajalec določi letni razpored delovnega časa in o tem pisno obvesti delavce na pri delodajalcu običajen način (npr. na določenem oglasnem mestu v poslovnih prostorih delodajalca ali z uporabo informacijske tehnologije) in sindikate pri delodajalcu.«
Drugo pomembno pravno vprašanje pa je, kaj razumeti pod pojmom »osnove za odločanje o izrabi letnega dopusta in odločanje o drugih odsotnostih z dela«, k predlogu katerih mora delodajalec po določbi 95. člena ZSDU pridobiti predhodno soglasje sveta delavcev. Zakon o delovnih razmerjih namreč tudi tega pojma ne pozna. Bolj ali manj jasno je, kaj so osnove in merila za določanje (daljšega) »trajanja« letnega dopusta s kolektivno pogodbo v smislu 160. člena ZDR-1, ni pa izrecno zapisano kaj naj bi bile osnove za odločanje o »izrabi« letnega dopusta. Ker pa »zakon ničesar ne določa brez razloga oziroma tja v en dan« (lex nihil fustra facit) in ker »zakon vedno določa tisto, kar ustreza razumnemu preudarku« (lex semper intendit, quod convenit rationi), se je v stroki s pomočjo uporabe ustrezne pravnointerpretacijske metode izoblikovalo stališče, da je pod to formulacijo mogoče razumeti edinole letni delovni koledar oziroma letno razporeditev delovnega časa v smislu zgoraj omenjene določbe ZDR. Samo ta je namreč po logiki stvari lahko podlaga za planiranje oziroma odločanje o izrabi letnih dopustov. Brez letnega delovnega koledarja namreč ni mogoče takšno planiranje (čeprav ga ZDR-1 v 2. odstavku 162. člena in 1. do 3. odstavku 163. člena izrecno predvideva oziroma vsaj predpostavlja), kajti
• dopust se izrablja na »delovne dneve« ( 5. odstavek 160 člena ZDR-1),
• bistvo t.i. letnega razporeda delovnega časa (delovnega koledarja) pa je ravno v tem, da določa, kateri dnevi so pri posameznem delodajalcu »delovni dnevi«.
Poleg tega se z letnim delovnim koledarjem med drugim določajo tudi dnevi t.i. kolektivnih dopustov, kar pomeni direktno »odločanje o izrabi letnega dopusta«. Zato je resnično težko razumeti trditev nekaterih, da letni delovni koledar ne sodi pod pojem »osnove za izrabo letnega dopusta delavcev«.Na osnovi zgoraj povedanega torej po kakršnikoli uporabljeni logiki nujno pridemo do zaključka, da skladno z določbo 95. člena ZSDU delodajalec lahko letni razpored delovnega časa (delovni koledar) sprejme le s predhodnim soglasjem sveta delavcev. Če delodajalec
• predloga te odločitve ne predloži v soglasje svetu delavcev, ali
• sprejme odločitev kljub temu, da je svet delavcev v osmih dneh zavrnil soglasje (97. člen),
je po določbah 17. in 18. točke 107. člena ZSDU storil prekršek, za katerega se pravna oseba kaznuje z globo od 4000 do 20.000 evrov, odgovorna oseba pravne osebe pa z globo od 1000 do 2000 evrov.Svet delavcev torej lahko v teh primerih poda prijavo za prekršek inšpekciji dela, ne glede na to pa v vsakem primeru in kadarkoli zahteva ugotovitev »ničnosti« konkretne odločitve pred arbitražo po ZSDU.
Mato Gostiša
Zoran Fijavž – Unitur d.o.o.Pozdravljeni.
V veliki meri je odgovor podal že dr. Gostiša in dobrodošlo tudi opisal možne sankcije, za kršitev s strani Uprav/Poslovodstev in s tem tudi eventuelno reakcijo SD (če se ne doseže konsenz SD-Uprava). Tako, da jaz ne bi dodajal ničesar, le eno vprašanje se mi poraja.
Kako je v vaši Družbi urejeno potem plačilo praznikov, če jih, kot ste navedli “določa delodajalec sam”, a potem tudi vaša uprava, določi recimo (pod predpostavko), da je 1.1. in 2.1. oba dneva na ponedeljek in torek, reče Uprava 1.1. bo plačan 2.1. pa ne bo? Ali pa sem narobe razumel in vaša Uprava, že vnaprej za celo leto določi in odredi nadurno delo na praznik – to pa bi bilo lahko že tudi protizakonito – osebno ne vidim nobene utemeljene podlage, na kateri bi lahko SD karkoli takšnega vnaprej potrdil, ali?V tem delu, pa bom opisal našo izkušnjo (na željo oz. apel dr. Gostiše).
V naši Družbi, glede LDK nimamo večjih težav, Poslovodstvo nam predhodno pošlje predlog LDK v vpogled/obravnavo in kasnejšo potrditev-seja SD, načeloma LDK vsebuje vse delovne dni po mesecih v skladu s Kolektivno pogodbo, zakonodajo, navedbo vseh delovnih dni in praznikov, ki so po zakonu dela prosti ter navedbo časovnice, v katerem se planira redni letni dopust t.j., 1.6. – 30.9. (v našem primeru, pogovorno “kolektivni dopust”) v tekočem letu. To časovnico smo v lanskem letu kot SD zahtevali in predhodno zavrnili LDK, čemur je naše Poslovodstvo (po posvetovanju s pravno službo – pridobitev pravnega mnenja), sledilo in dodalo želeno/predlagano časovnico. Nimamo pa tako imenovanega kolektivnega dopusta, saj smo v turistični branži in bi popolno zaprtje bilo negospodarno. Praviloma pa sledimo Zakonodaji in imamo do 30.4. splanirane letne dopuste za vse sodelavce v okvirih zgoraj navedene časovnice – na željo sodelavca pa tudi izven časovnice. Tako da tukaj lahko pohvalim naše Poslovodstvo za prožnost. Zaznana je bila le ena težava v letošnjem letu in po moji reakciji in sklicevanju na časovnico se je stvar uredila v dobro delavca (menim pa, da je bilo le nagajanje, ker ni potrebne “kemije” med sodelavcem in neposredno nadrejenim vodjem).p.s.
g. Kolarič (vem, da je izven konteksta), bom tukaj izrabil priložnost in pohvalil Vaše delo in delo vseh vaših sodelavcev. Smo vaš poslovni partner in moram pohvalit kvaliteto vaših produktov, katere uporabljamo. Iz prve roke, samo rokovanje z vašimi produkti našim sodelavcem olajšuje delo in tudi naši gosti večkrat pohvalijo kvaliteto serviet.Se opravičujem, če se komu zdi neprimerno tukaj zapisovat, ampak osebno menim, da je dobro delo potrebno pohvalit in g. Kolarič bo tudi verjetno vesel povratne informacije.
l.p.
Zoran Fijavž – Unitur d.o.o. -
AvtorPrispevki