Kaj je razumeti s pojmom »osnove za izrabo letnega dopusta« po 95. členu ZSDU, h katerim je potrebno soglasje sveta delavcev?
Upoštevajoč določila novega ZDR res ni povsem jasno kaj razumeti pod pojmom »osnove za odločanje o izrabi letnega dopusta in odločanje o drugih odsotnostih z dela«. Kaj so to osnove za določanje trajanja pripadajočega letnega dopusta delavca (npr. starost, invalidnost, delovna doba, število otrok itd.) ali pravice do drugih plačanih in neplačanih odsotnosti z dela (razne osebne okoliščine, praznovanja, zdravstveni razlogi itd.) je še dokaj jasno. Težje pa je v kontekstu novega ZDR razložiti prej omenjeni pojem, ki ga omenjeni zakon sicer ne pozna. Zdi se, da je mogoče edino smiselno razlago najti v t. i. letnem delovnem koledarju oziroma letnem razporedu delovnega časa po 2. odstavku 148. člena ZDR. Samo ta akt je, upoštevajoč določbi 4. odstavka 148. člena ZDR-1 in 1. odstavka 166. člena ZDR , pravzaprav lahko smiselna »osnova za odločanje o izrabi letnega dopusta in drugih odsotnosti z dela«. Običajno je njegova sestavina tudi t. i. plan kolektivnih dopustov, če je pri delodajalcu taka oblika izrabe letnih dopustov predvidena.
Zgoraj povedano torej pomeni, da mora delodajalec o letnem delovnem koledarju po 2. odstavku 148. člena obvestiti delavce in sindikate, po določbi 95. člena ZSDU pa pred tem obvezno pridobiti soglasje sveta delavcev.